O ile ubiegły tydzień został zakończony prawie 5% spadkiem cen gazu, to wczorajsza sesja (13.01.) przyniosła ponad 7% wzrost notowań do poziomu 48,26 EUR/MWh (TTF w kontrakcie FEB25). Powodów umocnienia giełdowych cen gazu było kilka.
Przede wszystkim „efekt piątkowych sankcji USA” może dotknąć eksport LNG z objętych restrykcjami terminali Portovaya i Vysotsk (na wschodnim wybrzeżu Bałtyku) oraz Arctic LNG 2, a także niektóre statki transportujące skroplony gaz, co dodatkowo ograniczy jego globalną podaż. Warto dodać, że 18% importu LNG do UE-27 w zeszłym roku pochodziło właśnie z Rosji. Co istotne, Yamal LNG skąd do Europy trafia najwięcej LNG, nie został objęty najnowszym pakietem sankcji.
Ponadto Rosja oskarżyła Ukrainę o rzekome ataki „na Turkstream”, czyli obecnie jedyną czynną trasę dostaw surowca gazociągami z Rosji do Unii Europejskiej. Konkretnie chodziło o atak dronów na przepompownie w regionie krasnodarskim przy wybrzeżu Morza Czarnrgo, która łączy się z Turkstreamem. Ukraina nie skomentowała tych zarzutów poza stwierdzeniem o braku wpływu tych działań na przesył gazu. Kolejnym czynnikiem wzmacniającym notowania było istotne ochłodzenie na kontynencie (w poniedziałek w Niemczech 5 st. C poniżej sezonowej normy), co zwiększyło presję na pobór surowca z magazynów. Aktualnie europejskie zapasy gazu są o 4,5 mld m3 niższe od 5-letniej średniej dla tego okresu. Finalnie na azerskim polu gazowym Shah Deniz ograniczono produkcję o 5,5 mln m3/d, co zmniejsza podaż surowca do 15 stycznia.
Jednak w drugiej połowie tygodnia powinno nastąpić ocieplenie w Europie, co może lekko osłabić ceny gazu. W dniach 17-22 stycznia niewykluczony jest ponowny spadek temperatury poniżej progu sezonowej normy. Z kolei na sam koniec miesiąca i początek lutego prognozowany jest wzrost temperatury (dane: ECMWF, GFS). Dzisiaj rano do hiszpańskiego portu Huelva dotarł statek ze skroplonym gazem z objętego sankcjami rosyjskiego kompleksu Portovaya LNG (co nie stanowi naruszenia, ponieważ formalnie do 27 lutego trwa okres przejściowy).
Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), GIE AGSI, Bloomberg, Montel, Oilprice.