Gaz ziemny
Od 2 kwietnia notowania gazu (TTF MAY25) osłabiły się już o 19% do poziomu 33,3 EUR/MWh na zamknięciu wczorajszej (10.04) sesji. Podobnie jak na pozostałych rynkach surowców energetycznych, wojna celna doprowadziła do znaczącej redukcji zaangażowania funduszy inwestycyjnych. Co prawda wczorajszą sesję rozpoczęliśmy od 8% odbicia cen gazu w związku z ogłoszeniem przez USA wstrzymania ceł wyrównawczych na 90 dni. Jednak zawieszenie ceł nie objęło Chin, wobec których pozostają największe wątpliwości odnośnie popytu na LNG (a notowania gazu ponownie spadły). USA podniosły cła importowe na produkty z Państwa Środka do 145%, wobec czego Chiny podniosły dzisiaj (11.04) cła na amerykańskie produkty do 125%. Ograniczeniem dla wzrostu cen gazu w Europie jest nadchodzące ocieplenie (spadek popytu), perspektywa poprawy dostępności LNG (nowe projekty i chiński bojkot gazu z USA) oraz prawdopodobne uelastycznienie unijnych wymogów magazynowych.
W obecnej sytuacji warto zwrócić uwagę na 3 aspekty:
1) Środowy komunikat Rady Europy o możliwej akceptacji 10% odchylenia od 90% wymogu zapełnienia unijnych magazynów w okresie od 1 października do 1 grudnia (oznacza to o 10 mld m3 mniej LNG do zakupienia przed 01.12.2025). Głosowanie w tej sprawie w Parlamencie Europejskim zapowiedziano na 24 kwietnia. Warto odnieść to do najnowszej prognozy z raportu operatora ENTSOG- który przy założeniu większego importu LNG, utrzymania dostaw z Rosji na niezmienionym poziomie, a przede wszystkim poprawy w infrastrukturze (tj. nowe terminale FSRU w Niemczech, Francji, Włoszech oraz interkonektory Turcja-Bułgaria-Serbia) nie wyklucza osiągnięcia 90% zapełnienia magazynów unijnych pod koniec września. Oczywiście w sytuacji skrajnych zaburzeń podaży i zwiększonego latem popytu, nie wyklucza też scenariusza 50% zapełnienia na koniec września.
2) Wczorajsza deklaracja unijnego Komisarza D. Jorgensena na łamach Financial Times -o gotowości UE do zakupu większej ilości LNG z USA, jeśli będzie to zgodne również z założeniami zielonej transformacji. Była to odpowiedź na stwierdzenie D. Trumpa o tym, że deficyt handlowy z Unią Europejską na poziomie 350 mld USD „może szybko i łatwo zniknąć, jeśli będą musieli [w domyśle UE] kupować od nas naszą energię”. Warto zwrócić uwagę na dane Eurostatu wskazujące, że w całym 2024 roku import LNG do UE-27 wyniósł 80,4 mln ton, co kosztowało 41,4 mld EUR tj. ok 44,8 mld USD. Stwierdzenie D. Trumpa odnosiło się co prawda do importu wszystkich surowców energetycznych, jednak nawet wliczając ropę naftową i jej pochodne, osiągnięcie zakupów o takiej wartości jest niemożliwe „w ciągu jednego tygodnia” - jak oszacował Prezydent USA. Niezależnie od wymienionych wartości, zarówno UE jak i USA pomimo wojen celnych, nadal komunikują chęć zwiększenia współpracy w zakresie LNG. Co istotne, na przestrzeni 1Q25 Europa zwiększyła swój udział w globalnym imporcie LNG do 33% z 28% w 1Q24. Wskazane 5% różnicy w udziale zostało „oddane” przez Azję SE (Chiny, Japonia, Korea Płd., Tajwan).
3) Rezygnacja z zakupu amerykańskiego LNG przez Chiny rozpoczęła się przed Liberation Day. Pierwotną przyczyną większej (niż wynikałoby to z wyższego poziomu zapasów po zimie) odsprzedaży, były pierwsze 15% chińskie cła odwetowe, kierowane wyłącznie na amerykański LNG i ogłoszone na początku lutego. W całym marcu Chiny nie przyjęły LNG z USA, zaś od tego miesiąca proces może się nasilić.
Agencja Kpler poinformowała, że w obecnym roku chińscy odbiorcy amerykańskiego LNG odsprzedali do Europy już około 70% wolumenu sprzedanego Europejczykom w całym 2024 roku. Jest to ważna informacja, mając na uwadze oficjalne uruchomienie w tym miesiącu dostaw z projektu Calcasieu Pass LNG spółki Venture Global.
Notowania kontraktu CAL26 na TGE spadły z poziomu 180 PLN/MWh przed ogłoszeniem ceł 2 kwietnia do 166 PLN/MWh na zamknięciu wczorajszej sesji. Dane za marzec wskazują na nieznaczny spadek wytworzenia z elektrowni i elektrociepłowni gazowych w ujęciu miesięcznym do 2 TWh tj. -1,5% względem lutego. Jednak w porównaniu do poprzedniego roku, produkcja energii elektrycznej z gazu wzrosła w ubiegłym miesiącu o 20%. Udział gazu w polskim miksie wyniósł 14%.
Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Bloomberg, Bruegel, Montel, International Energy Agency, TGE, Oilprice, GIE AGSI, Forum Energii (miesięcznik marzec 2025).