Kontakt

PL
UNIMOT Aktualności Dwa rekordy w jednym tygodniu na rynku gazu

Dwa rekordy w jednym tygodniu na rynku gazu

14.02.2025

Na początku tygodnia ceny gazu TTF dwukrotnie osiągnęły najwyższy poziom od dwóch lat, chwilowo pokonując barierę 59 EUR/MWh. Wśród głównych czynników zwiększających zmienność notowań można wskazać ataki na ukraińskie zakłady produkcyjne gazu, niższą podaż gazu z Norwegii (od poniedziałku do środy 12.02), a przede wszystkim prognozy sukcesywnego spadku temperatury powietrza i prędkości wiatru do końca najbliższego weekendu.

Przedstawiciele państwowej ukraińskiej spółki Naftogaz omówili w piątek (07.02) z przedstawicielami Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju potencjalne finansowanie zakupów gazu i wsparcia dla krajowej produkcji, po tym jak rosyjskie ataki, zmniejszyły rodzimą produkcję nawet o 1/3 w ostatnich dniach. W obecnym tygodniu Ukraina zwiększyła import gazu z Węgier, Słowacji i Polski.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Notowania gazu ziemnego (TTF MAR25) wzrosły do najwyższego poziomu od dwóch lat tj. 58,04 EUR/MWh już w poniedziałek (cena rozliczeniowa 10.02). Powodem tak silnego umocnienia była zapowiedź dalszego ochłodzenia w Europie na przestrzeni całego tygodnia, przy niższej produkcji energii z wiatru w Europie Zachodniej. Ponadto zapełnienie unijnych magazynów spadło poniżej 50% w tym tygodniu (czwartek 47% vs 56% poziom 5-letniej średniej).

Czwartkowa sesja (13.02) została zakończona prawie 8% spadkiem cen gazu do poziomu 51,38 EUR/MWh (TTF MAR25). Katalizatorem tak znaczącej korekty oraz jej głównym powodem, były nieuwzględnione w środę (zamknięcie giełdy o 18) informacje o rozpoczęciu rozmów pokojowych.

Można jednak wskazać 3 dodatkowe czynniki, potęgujące spadek cen. Przede wszystkim informacje o dołączeniu Niemiec i Francji do grona państw lobbujących za bardziej elastycznym podejściem do celów i terminów zapełniania magazynów w UE. Już kilka dni wcześniej pojawiały się głosy o konieczności rewizji wyznaczonych progów, aby nie napędzać wzrostu cen na okres wiosenno-letni. Po drugie, modele prognozy pogody wskazują na istotne ocieplenie w Europie Zachodniej po 19 lutego, zaś niektóre z nich wskazują nawet na znaczące przekroczenie średniej sezonowej od 22 lutego. Jednak w zależności od modelu skala wzrostu temperatury jest inna, co nie zmienia faktu, że oddaliła poniedziałkowe obawy rynku o napływ arktycznych mas powietrza pod koniec miesiąca (m.in. z tego powodu ceny wzrosły do 58 EUR/MWh). Finalnie, informacje o rekordowej produkcji LNG w USA po wzroście aktywności w Plaquemines LNG, osłabiły obawy podażowe. W efekcie część uczestników rynku zrealizowała zyski, co pogłębiło korektę.

Warto wspomnieć o kwestii niższego importu LNG względem ostatniego roku, pomimo większego o 8,2 mld m3 zużycia gazu w Europie w okresie paź’24-sty’25. Według szacunków Agencji ICIS z podaż z terminali LNG do sieci była o 5,3 mld m3 niższa względem ubiegłej zimy. Analitycy ICIS pozostawili otwarte pytanie, dlaczego nie następuje zwiększenie importu LNG do UE, przy niskiej konkurencji z Azji i najwyższych cenach surowca w Europie. Pierwsza hipoteza dotyczy niechęci przedsiębiorstw do sprowadzenia gazu po rekordowych cenach w większej ilości, niż jest to konieczne. Bardziej opłacalne jest korzystanie z gazu w magazynach, który zakupiony był wcześniej w atrakcyjnych cenach, co dodatkowo zwiększa presję i przyspiesza spadek zapasów. Druga hipoteza zakłada, że rekordowo niskie stawki czarterowe, zachęcają do transportowania gazu na dalszych trasach azjatyckich niż do Europy.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Notowania gazu na polskiej TGE w kontrakcie rocznym CAL26 wzrosły z poziomu 207 PLN/MWh w zeszły piątek do prawie 215 PLN/MWh w obecny wtorek, kiedy notowania gazu TTF osiągały najwyższy poziom od 2 lat. Tydzień zakończyliśmy jednak spadkiem cen CAL26 poniżej 193 PLN/MWh wraz ze znacząca korektą cen gazu.

Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Bloomberg, Montel, TGE, Oilprice, ICIS, GIE AGSI.

Zobacz  również

Indie w centrum uwagi eksporterów ropy naftowej
Początek lutego z najwyższymi cenami gazu od 15 miesięcy
Koniec stycznia z nagłym wzrostem cen gazu