Kontakt

PL
UNIMOT Aktualności Rynek gazu w poszukiwaniu kierunku…

Rynek gazu w poszukiwaniu kierunku…

20.03.2025
Projekt graficzny ognistej pomarańczy i czerwonego płomienia na niebieskim tle, tworzący iluzję ciepła i intensywności w nocy. Żywe kolory i dynamiczna grafika sprawiają, że to zdjęcie się wyróżnia.
Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Gaz ziemny

Do wtorku (18.03) notowania gazu (TTF) osłabiły się do poziomu 40,76 EUR/MWh, jednak po rozmowie telefonicznej D. Trump- W. Putin nastąpił wzrost cen gazu do 43,36 EUR/MWh na zakończenie wczorajszej sesji. W przeciwieństwie do ropy naftowej- dla rynku gazu, EUA i energii elektrycznej -ustalenia z rozmowy nie były satysfakcjonujące i przełożyły się na wzrost cen. Dla rynku gazu ulgą od trwającej niepewności, byłaby decyzja o całkowitym zawieszeniu broni, zamiast 30-dniowego wstrzymania ataków na infrastrukturę energetyczną. Ponadto nocne ataki Rosji zwiększyły obawy o nieprzestrzeganie ustaleń z rozmowy (np. atak na infrastrukturę kolejową w Ukrainie, dwa szpitale, liczne osiedla). Dlatego trwające napięcie geopolityczne utrzymuje ceny gazu na wyższym poziomie.

Drugi ważny aspekt to niski poziom zapełnienia unijnych magazynów gazu (34,3% tj. o 46% niższy poziom od 5-letniej średniej) i krytycznie niski poziom zapełnienia magazynów ukraińskich (3,56%). W związku z tym, trwają negocjacje państw UE o zmianie celu wypełnienia magazynów gazu. Komisja Europejska ogłosiła utrzymanie obecnych celów do 2027 roku, ale musi to zostać zatwierdzone przez państwa UE oraz Parlament Europejski. Niemcy, Francja i Holandia wskazują, że obowiązujące terminy zapełnienia magazynów nie tylko powodują wzrost cen, ale tworzą okazję do manipulacji cenowej (inni uczestnicy rynku wiedzą, że kraje wspólnoty będą zmuszone kupić gaz przed konkretną datą). Dlatego według nieoficjalnej propozycji negocjowany jest wariant: 90% zapełnienia magazynów w okresie od 1 października do 1 grudnia.

W przypadku Ukrainy, IEA podwyższyła poziom dodatkowego importu z UE do 4-5 mld m3 gazu w tym roku, aby zapełnić magazyny ukraińskie do poziomu 13 mld m3 przed zimą (zakładając 40% spadek produkcji własnej). W efekcie UE będzie musiała sprowadzić większy wolumen LNG, utrzymując wysoki i konkurencyjny poziom cen gazu przez całe lato. W tym tygodniu dostawy LNG do UE powinny wzrosnąć o 25% do rekordowego poziomu 4,4 mld m3, co może osłabić ceny w kolejnych dniach.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Trzecim kluczowym aspektem jest sytuacja pogodowa w Europie. Na przestrzeni tego tygodnia następuje sukcesywny wzrost temperatury powietrza, jednak pierwsze 3 tygodnie kwietnia mogą być chłodniejsze od wcześniejszych oczekiwań. Ponadto trwająca od lutego niska wietrzność w Europie Zachodniej i Polsce, cały czas przemawia za dość wysokim zużyciem gazu w elektroenergetyce.

Notowania kontraktu CAL26 na TGE we wtorek osłabiły się w okolice 165 PLN/MWh, jednak później podobnie jak ceny gazu TTF wzrosły w czasie jednej sesji do prawie 171 PLN/MWh. Warto wrócić w przypadku polskiego rynku gazu do danych zebranych za luty. W ubiegłym miesiącu produkcja energii elektrycznej z tego surowca wyniosła 2 TWh i była o 8% niższa niż w styczniu (ale +16% r/r). Jednak pod względem udziału w miskie gaz wypracował 14,4%, za sprawą bardzo niskiej generacji z wiatru. Luty był jednocześnie 4 miesiącem z rzędu, który trafi do czołówki rekordowego zużycia gazu do produkcji energii elektrycznej.

Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Bloomberg, Bruegel, TGE, Oilprice, GIE AGSI, Forum Energii (miesięcznik luty 2025).

Zobacz  również

Diagram przyborów biurowych z planem dokumentu pisowni w języku polskim. Zawiera 8-cyfrowy instrument biurowy oraz dane dotyczące przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i ważnych informacji.
Kuchenka gazowa wydzielająca płomienie w kuchni, produkująca ciepło i dym. Technologia spotyka się z nauką w tym ognistym pokazie.
Statek o smukłej konstrukcji i innowacyjnej architekturze nawigacyjnej sunie po wodzie napędzany przez wiatr. Ten nowoczesny statek jest kwintesencją wydajnego transportu wodnego.