Kontakt

PL
UNIMOT Aktualności Tydzień pod znakiem amerykańskich sankcji na rynku ropy i gazu

Tydzień pod znakiem amerykańskich sankcji na rynku ropy i gazu

17.01.2025
Robotnik fizyczny, ubrany w odzież roboczą i kask, sprawdza stalową rurę o zmroku w branży naftowej. Inżynieria i konserwacja infrastruktury publicznej w działaniu.

Ropa naftowa

Ubiegły tydzień (06-10 stycznia) zakończyliśmy 4,5% wzrostem cen Brenta (MAR25), wypracowanym głównie podczas piątkowej sesji, zakończonej ceną rozliczeniową na poziomie 79,8 USD/b. Powodem gwałtownej zwyżki było ogłoszenie przez USA kolejnego pakietu sankcji na Rosję, który objął m.in. 183 statki (głównie tankowce), traderów, rosyjskich urzędników ds. energii, dwóch ubezpieczycieli, dostawców usług związanych z infrastrukturą naftową oraz kolejne spółki koncernów naftowych Gazprom Neft oraz Surgutnieftiegaz.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Bardzo rozległy zakres amerykańskich sankcji (obowiązujących od 27 lutego) na rosyjski handel ropą i gazem, istotnie zmienił zakładany przez rynek scenariusz globalnej nadwyżki podaży ropy naftowej w 2025 roku (prognozowanej wcześniej przez IEA na ok. 1 mln b/d). S&P Global oszacował, że przy założeniu liczebności całej floty cienia na poziomie 586 statków (według innych źródeł nawet 600), to 183 objęte sankcjami jednostki, stanowią 31% tej floty. W efekcie restrykcjami może zostać dotknięte około 25% floty tankowców do transportu samej ropy naftowej, co może oznaczać ubytek 700 tys. b/d w globalnej podaży ropy (prognoza ING Research). Warto dodać, że flota cienia zaopatrywała głownie największych importerów tego surowca m.in. Chiny oraz Indie.

Najwięksi odbiorcy eksportu rosyjskiego paliwa od grudnia 2022 do grudnia 2024 roku: Ropa naftowa - Chiny 6%, Indie 7%, UE 47%, Turcja 37%. Produkty naftowe - Turcja 25%, Chiny 12%, Brazylia 9%, Singapur 11%.
Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Wsparciem dla notowań Brenta były również pozytywne dane o inflacji z USA (która w grudniu była niższa od oczekiwań rynku: 2,9%) oraz informacje o awarii największego rurociągu Colonial w USA. Awaria dotyczyła linii nr 1, która transportuje 1,5 mln b/d benzyny. Informacje o zawieszeniu broni pomiędzy Hamasem, a Izraelem nie osłabiły notowań ropy naftowej (wbrew wcześniejszym oczekiwaniom).

W styczniowym raporcie amerykańska US Energy Information Administration prognozuje średnią cenę Brenta w 2025 roku na poziomie 74 USD/b (tj. -8% r/r) oraz 66 USD/b w 2026 roku (kolejne -11% r/r). EIA uzasadnia to zwiększeniem podaży w OPEC+ wraz z zakończeniem okresu wstrzymywania wydobycia (od kwietnia 2025) oraz znaczącej produkcji ropy poza kartelem (USA, Brazylia, Kanada, Gujana).

Gaz ziemny

Najbardziej spektakularny wzrost cen na rynku gazu (TTF) nastąpił w poniedziałek (13 stycznia) z ponad 7% umocnieniem notowań podczas jednej sesji do poziomu 48,3 EUR/MWh (TTF; FEB25). Był to efekt ogłoszenia amerykańskich sankcji połączony z czynnikami wzmagającymi obawy uczestników rynku o podaż surowca w Europie (więcej pisaliśmy o tym tutaj link)

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Następnie wraz ze wzrostem temperatury w Europie odnotowano chwilową korektę do 46,24 EUR/MWh (czwartek 16 stycznia). Później nastąpiło jednak kolejne umocnienie notowań w okolice 47 EUR/MWh. Przyczyną wzrostu notowań były informacje o rozważaniach w Brukseli na temat objęcia rosyjskiego LNG sankcjami UE (16 pakietu). Wyzwaniem pozostaje jednak opór niektórych krajów jak Węgry czy Słowacja oraz powolne tempo procedowania. Pomimo planowanego zwiększenia zakupów LNG z USA, to jednak wchodzące w życie (maj’25) przepisy tzw. dyrektywy metanowej, mogą zniechęcić dostawców np. z Bliskiego Wschodu do zaopatrywania UE. 

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Notowania gazu na polskiej TGE w kontrakcie rocznym CAL26 wzrosły z poziomu 189 PLN/MWh w piątek (10 stycznia) do 200 PLN/MWh we wtorek (14 stycznia) na zamknięciu sesji. Według zbiorczych danych PSE oraz ARE za grudzień, elektrownie i elektrociepłownie gazowe wyprodukowały 2,3 TWh energii z tego surowca co było poziomem o 6% niższym niż w listopadzie, ale o 15% wyższym niż w grudniu 2023 roku. Udział gazu w miksie wyniósł w ubiegłym miesiącu 14,3%. Ubiegły tydzień zakończyliśmy lekkim spadkiem ceny rozliczeniowej kontraktu CAL26 do poziomu 196,50 PLN/MWh na zakończenie piątkowej sesji.

Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Bloomberg, CREA, Montel, US Energy Information Administration, International Energy Agency, TGE, ING Research, Oilprice. 

Zobacz  również

Diagram przyborów biurowych z planem dokumentu pisowni w języku polskim. Zawiera 8-cyfrowy instrument biurowy oraz dane dotyczące przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i ważnych informacji.
Kuchenka gazowa wydzielająca płomienie w kuchni, produkująca ciepło i dym. Technologia spotyka się z nauką w tym ognistym pokazie.
Statek o smukłej konstrukcji i innowacyjnej architekturze nawigacyjnej sunie po wodzie napędzany przez wiatr. Ten nowoczesny statek jest kwintesencją wydajnego transportu wodnego.