Kontakt

PL
UNIMOT Aktualności UNIMOT GAZ na X Spotkaniu Branży Petrochemicznej

UNIMOT GAZ na X Spotkaniu Branży Petrochemicznej

29.10.2013

Możliwości wykorzystania gazodiesla w transporcie, wyzwania i szanse dla rodzimego rynku oraz sytuacja na światowym rynku gazowym  –  to główne zagadnienia omawiane w trakcie najważniejszej konferencji skierowanej do branży gazu płynnego, która odbyła się w ramach X Spotkania Polski Rynek LPG.

Spotkanie miało miejsce w Hotelu Warszawianka w Jachrance, k. Warszawy, w dniach 23-24 października. Jednym z prelegentów był Przemysław Podgórski, Członek Zarządu UNIOMT GAZ S.A.

Pierwsza część panelu dyskusyjnego została poświęcona zagadnieniu gazodiesla w transporcie. Konferencję otworzył Henryk Rewers z firmy Car-Gaz, producent instalacji gazowych, który zaprezentował słuchaczom innowacyjne rozwiązanie Solaris Diesel – system sekwencyjnego wtrysku gazu do silników wysokoprężnych, wykorzystujący LPG jako paliwo dodatkowe i zapewniający oszczędności rzędu 10 % w kosztach paliwa. W swoim wystąpieniu prelegent nie tylko przybliżył słuchaczom zalety nowego systemu, ale również podkreślił korzyści wynikające z jego propagowania dla całej branży LPG.

Autorem drugiej prezentacji był przedstawiciel UNIMOT GAZ S.A. – Przemysław Podgórski, który próbował odpowiedzieć na pytanie czy gazodiesel jest w transporcie szansą, czy też rozczarowaniem. Już na wstępie wypowiedzi prelegent stwierdził, że gazodiesel to szansa dla transportu i branży LPG,  wprawdzie z barierami, ale – zdaniem eksperta – można je ominąć przy współpracy całej branży. Prelegent podkreślił, że trzeba rozwijać sektor i szukać dla niego nowych możliwości. Zdaniem Przemysława Podgórskiego, należy wykorzystać wszystkie mocne strony gazodiesela, jak m.in. oszczędności, które w transporcie przekładają się na zmniejszenie się kosztów eksploatacyjnych. Istotnym elementem wystąpienia prelegenta było przedstawienie największych bolączek, które dotykają branży. Mowa tu m.in. o normach Euro, stawce akcyzy, homologacji pojazdu czy gwarancji producentów. Głównym problemem, z którym branża w najbliższym czasie powinna się zmierzyć, jest kwestia regulacji prawnych w zakresie norm czystości spalin – zdaniem prelegenta, należy określić zasady certyfikacji oraz homologacji pojazdów. Rozwiązania problemów branży ekspert upatruje we wspólnym działaniu firm oraz w silnym lobbingu, który – w jego opinii – pozwoli przełamać bariery, ograniczające rozwój branży LPG.

Ostatnią prezentację w pierwszym panelu dyskusyjnym wygłosiła przedstawicielka firmy SGS Polska – Marta Pyzik, która przedstawiła słuchaczom wymogi bezpieczeństwa przy pobieraniu próbek gazu LPG do badań jakościowych. Ekspertka mówiła o ryzyku, zagrożeniach, wymaganiach BHP oraz szczegółowo zapoznała uczestników z metodami pobierania próbek.

W kolejnych dwóch panelach dyskusyjnych wystąpili: Robert Stępień z firmy Primagaz Central Europe Ges.m.b.H, który omówił temat „łupkowej rewolucji” w USA na międzynarodowym rynku LPG, Maria Kuzina, z firmy Research Information Centre KORTES, która zaprezentowała temat Polski jako głównego importera gazu z Rosji, Szymon Byliński z Ministerstwa Gospodarki, który przybliżył zagadnienie opracowywanych zmian nad ustawą o zapasach oraz samotankowania LPG na stacjach, Bartosz Bim z Sygnity, prezentujący rozwiązania, które jego firma przygotowała dla przedsiębiorstw z rynku LPG w obrocie produktami gazowymi w składzie podatkowym, oraz Jarosław Paciukiewicz z firmy Plum, którego wystąpienie także dotyczyło zagadnienia zbiorników.

Szczegółową relację ze Spotkania oraz pełną listę firm biorących udział w tegorocznej edycji można śledzić na stronie serwisu e-petrol.pl.

Zobacz  również

AsstrA-Associated Traffic AG testuje paliwo HVO100 na stacji AVIA w Myszęcinie – kolejny krok w dekarbonizacji transportu
Olavion zamówił 12 dodatkowych lokomotyw od Newag
Paliwo za 4,99 zł/l na dwóch stajach AVIA w Łodzi dla użytkowników aplikacji AVIA GO