Kontakt

PL
UNIMOT Aktualności Wzrost importu LNG w centrum uwagi

Wzrost importu LNG w centrum uwagi

03.04.2025
Statek o smukłej konstrukcji i innowacyjnej architekturze nawigacyjnej sunie po wodzie napędzany przez wiatr. Ten nowoczesny statek jest kwintesencją wydajnego transportu wodnego.
Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

W obecnym tygodniu ceny gazu (TTF MAY25) wzrosły chwilowo do 42,5 EUR/MWh, jednak dzisiaj rano (03.04) powróciły do poziomu 40 EUR/MWh (po 3% korekcie w odpowiedzi rynku na amerykańskie cła „równoważne”). Spadek nasiliły informacje o wysokim imporcie LNG do europejskich portów oraz prawdopodobnym poluzowaniu wymogów magazynowych przez Komisję Europejską.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Przechodząc od czynników wzmacniających notowania gazu w tym tygodniu, warto wskazać rozpoczęte naprawy infrastruktury w Norwegii, co przekłada się na niższy eksport surowca do Europy i Wielkiej Brytanii. W połączeniu z prognozami ochłodzenia w przyszłym tygodniu i niższej generacji z OZE, zwiększa to ryzyko wolniejszego uzupełnienia unijnych magazynów. Obecny sezon grzewczy zakończyliśmy z wypełnieniem magazynów na poziomie 34%, co według szacunków analityków Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) stwarza konieczność zwiększenia zakupów gazu o dodatkowe 20 mld m3.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Jednak uwaga uczestników rynku skupiona była na pozytywnej informacji o rekordowym marcowym imporcie LNG do państw Europy. Mobilizacji europejskich kupców pomogły o 30% niższe ceny gazu (TTF) w ostatnich dniach marca, względem lutowego szczytu, a także  22% spadek chińskiego popytu na LNG w ubiegłym miesiącu (mniejsza konkurencja). Na poniższym wykresie przedstawiono zmianę unijnego importu skroplonego gazu na przestrzeni ostatniego roku.

Ponadto pojawiły się nowe informacje o działaniach grupy roboczej przy Radzie UE w sprawie regulacji magazynowych. Ostatnia propozycja nowych wymogów zakłada osiągnięcie 90% zapełnienia w okresie od 1 października do 1 grudnia, ale bez konieczności utrzymania wskazanych 90% zapełnienia w całym wspomnianym okresie (tj. do 1 grudnia) po ich osiągnięciu. Cele przejściowego zapełnienia byłyby nieobowiązkowe, a 5% odchylenie od celu możliwe będzie w przypadku wystąpienia „niekorzystnych warunków rynkowych”, określonych tym razem jako „spekulacja i manipulacje rynkowe utrudniające uzupełnienie”.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Notowania kontraktu CAL26 na TGE wzrosły z poziomu 173 PLN/MWh w poniedziałek do 180 PLN/MWh na zamknięcie wczorajszej sesji (02.04). Gaz- System poinformował, że w całym 1Q25 w terminalu LNG w Świnoujściu rozładowano 20 gazowców i ustanowiono nowy krajowy rekord dostaw.

Ponadto wczoraj (02.04) spółka Gaz-System podpisała umowę na wykonawstwo nabrzeża i gazociągu podmorskiego Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Infrastruktura, która powstanie w rejonie Gdańska będzie drugą w Polsce instalacją przystosowaną do odbioru skroplonego gazu ziemnego. Liderem konsorcjum będzie turecka spółka GAP INŞAAT YATIRIM VE DIŞ TİCARET A.Ş. Budowa nabrzeża w Zatoce Gdańskiej rozpocznie się od przeprowadzenia prac pogłębiarskich, które zaplanowano na drugą połowę 2025 roku. Planowany termin uruchomienia Terminalu FSRU to I kwartał 2028 roku (informacje prasowe Gaz-System).

Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Bloomberg, Bruegel, TGE, Oilprice, GIE AGSI, Montel, Gaz-System.

Zobacz  również

Diagram przyborów biurowych z planem dokumentu pisowni w języku polskim. Zawiera 8-cyfrowy instrument biurowy oraz dane dotyczące przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i ważnych informacji.
Kuchenka gazowa wydzielająca płomienie w kuchni, produkująca ciepło i dym. Technologia spotyka się z nauką w tym ognistym pokazie.
Projekt graficzny ognistej pomarańczy i czerwonego płomienia na niebieskim tle, tworzący iluzję ciepła i intensywności w nocy. Żywe kolory i dynamiczna grafika sprawiają, że to zdjęcie się wyróżnia.