Gaz ziemny to naturalne paliwo, które wydobywa się ze złóż znajdujących się pod ziemią. Jest to rodzaj paliwa kopalnego składającego się głównie z metanu (70-98%), etanu, propanu, tlenku i dwutlenku węgla, azotu i helu. W zależności od proporcji składników wyróżnia się kilka rodzajów gazu ziemnego.
W ramach Grupy Unimot spółki: Unimot System i Blue LNG, w oparciu o zarządzany przez siebie system dystrybucyjny, prowadzi działalność związaną ze sprzedażą i świadczeniem usługi dystrybucyjnej na rzecz odbiorców końcowych. Grupa Unimot sprzedaje głównie wysokometanowy typ E. Poza podstawowymi usługami, wyżej wymienione spółki świadczą na rzecz odbiorców usługi dodatkowe, do których należą między innymi: usługi
nawaniania gazu, usługi pomiarowe niewynikające z obowiązków związanych ze świadczeniem usługi dystrybucji paliwa gazowego oraz usługi konserwacyjne w obrębie sieci i instalacji zleceniodawcy.
Ponadto Grupa Unimot jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowego handlu gazem ziemnym i ma nawiązane długoterminowe umowy z międzynarodowymi kontrahentami. Grupa wykorzystuje ogólnodostępną infrastrukturę przesyłową obejmującą rurociągi i stacje kompresorowe. Dzięki temu jest w stanie skutecznie przesyłać gaz ziemny na duże odległości, dostarczając go do różnych regionów.
Grupa Unimot korzysta także z systemów magazynowania gazu ziemnego w kraju co pozwala na sprawne gospodarowanie zapasami.
Gz ziemny nabywany jest na Towarowej Giełdzie Energii oraz w ramach transakcji poza rynkiem giełdowym (rynek OTC). Unimot S.A. w handlu gazem z niezależnymi podmiotami wykorzystuje wystandaryzowane umowy ramowe EFET. Źródłem zaopatrzenia spółek zależnych jest Emitent oraz producenci gazu. Ze względu na dużą dywersyfikację kontrahentów handlowych Grupa Unimot nie jest narażona na braki dostaw błękitnego paliwa.
Platforma Towarowej Giełdy Energii zrzeszająca wielu uczestników rynku.
Za pośrednictwem spółek: Unimot System i Blue LNG klientami końcowymi są odbiorcy z gmin: Szydłowo, Mława, Wiśniewo, Szreńsk, Strzegowo, Radzanów, Wieczfnia Kościelna (powiat mławski), Raciąż (powiat płoński), Glinojeck (powiat ciechanowski), Białowieża (województwo podlaskie), Wieleń i Tuczno (województwo wielopolskie i zachodniopomorskie).
OTOCZENIE RYNKOWE – MAKROEKONOMICZNE
W pierwszych miesiącach 2023 r. obserwowano utrzymanie się trendu spadkowego notowań gazu ziemnego na rynku, który rozpoczął się pod koniec czwartego kwartału 2022 roku. Wśród kluczowych elementów, które przyczyniły się do pogłębienia tendencji spadkowej, należy wymienić zwiększoną presję inflacyjną wpływającą negatywnie na siłę nabywczą konsumentów oraz koszty produkcji dla firm.
W miarę jak rządy poszczególnych krajów i instytucje podejmowały działania w celu złagodzenia czynników destabilizujących rynki, inwestorzy zaczęli stopniowo odzyskiwać zaufanie. Pojawiające się pozytywne sygnały związane ze zużyciem paliw oraz skutecznymi środkami zaradczymi w postaci np. zabezpieczenia dostaw LNG, wpływały na powstrzymanie wzrostów cen gazu ziemnego na rynkach.
Należy jednak zauważyć, że choć niepewność zaczęła maleć, to rynek nadal pozostaje pod wpływem różnych czynników, takich jak zmienność sytuacji geopolitycznej czy ewentualne zmiany w polityce pieniężnej. Inwestorzy nadal obserwują te czynniki z uwagą, co sprawia, że prognozowanie długoterminowych tendencji na rynku pozostaje wyzwaniem. W kontekście tych wydarzeń, istotne jest monitorowanie dalszych kierunków rozwoju gospodarczego, decyzji politycznych oraz dynamiki rynków finansowych.